Prawie jednolita i skrajnie niekorzystna dla banków linia orzecznicza sądów powszechnych w tzw. sprawach frankowych wymusza na bankach stosowanie coraz to nowszych …
Prawie jednolita i skrajnie niekorzystna dla banków linia orzecznicza sądów powszechnych w tzw. sprawach frankowych wymusza na bankach stosowanie coraz to nowszych …
Ostatecznym celem, do którego kredytobiorca zmierza w ramach procesu jest osiągnięcie korzystnego, prawomocnego rozstrzygnięcia, na mocy którego sąd ustali nieważność zaciągniętej przed …
Jedną z najczęściej poruszanych w ostatnim czasie przez klientów kancelarii kwestii jest prośba o udzielenie informacji co do ewentualnego ryzyka dla dochodzenia …
Jak wskazywaliśmy już w jednym z uprzednio naszych artykułów, analiza orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej już od dłuższego czasu prowadzi do konkluzji, …
BNP Paribas Bank Polska S.A., działający niegdyś pod nazwą Banku Gospodarki Żywnościowej S.A., w okresie największego boomu na kredyty waloryzowane do CHF …
W okresie świetności kredytów waloryzowanych do waluty obcej ING Bank Śląski S.A. również oferował produkty tego rodzaju. Choć portfel kredytów frankowych tego …
W orzecznictwie w sprawach kredytów waloryzowanych do CHF zaczęto pozbawiać kredytobiorców prawa do odsetek za okres przed udzieleniem zgody na ustalenie nieważności …
Miło nam poinformować, że nasza Kancelaria zajęła I miejsce w rankingu kancelarii frankowych, z którym zapoznać można się pod adresem: https://rankingkancelariiodszkodowawczych.com.pl/kancelaria-korzybski-wojcinski-kozlowska Wskazane …
Wyrok TSUE z dnia 16 marca 2023 r. (C-6/22) potwierdza możliwość dochodzenia roszczeń w przypadku kredytów spłaconych oraz poddaje pod wątpliwość możliwość …
Dotychczas udzielanie zabezpieczeń roszczeń w sprawach kredytów waloryzowanych do CHF poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania stanowiło domenę …
W dniu 16 lutego 2023 roku w sprawie rozpoznawanej przez TSUE pod sygn. C 520/21 (dotyczącej oceny skutków nieważności umowy kredytu i …
Ukształtowana linia orzecznicza sądów powszechnych w tzw. sprawach frankowych pozostaje bezlitosna dla banków, przegrywających lawinowo rosnącą ilość procesów o ustalenie nieważności umowy …
Analiza orzecznictwa sądów powszechnych prowadzi do konieczności uznania, że w tzw. sprawach „frankowych” doszło już ukształtowania się niemal jednolitego poglądu orzeczniczego, zgodnie …
Niezwykle miło jest nam przekazać informację, że powoli ku końcowi chyli się długo utrzymujący się stan prawny, zgodnie z którym udzielenie zabezpieczenia …
Jak wielokrotnie wskazywano już we wszelkiego rodzaju publikacjach, rolę absolutnie kluczową dla ukształtowania się obecnej (bardzo korzystnej dla kredytobiorców) linii orzeczniczej w …
Jak wielokrotnie informowaliśmy już wcześniej, obecna linia orzecznicza sądów powszechnych w tzw. sprawach frankowych pozostaje skrajnie niekorzystna dla banków, przegrywających aktualnie zdecydowaną …
W chwili obecnej, gdy banki przegrywają niemal 100% spraw dotyczących kredytów indeksowanych oraz denominowanych w walucie obcej, zmniejsza się możliwość skutecznego podważania …
Aktualne orzecznictwo sądów powszechnych w tzw. sprawach frankowych pozostaje bezlitosne m.in. dla Banku Millennium S.A., który udzielając przez wiele lat kredytów na …
W dniu 12 października 2022 r. przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej miała miejsce rozprawa w sprawie, która dotyczyła oceny m.in. tego czy …
W ostatnim czasie na gruncie spraw dot. wzorca umownego stosowanego przez GE Money Bank – ze względu na nietypową konstrukcję tego rodzaju …
W jednej z prowadzonych przez Kancelarię spraw Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny (SSR del. Robert Masznicz, XXVIII C 8040/22) w …
W sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w CHF banki niejednokrotnie wnoszą skargi kasacyjne, upatrując w nich ostatniej możliwości na podważenie stanowiska …
Miło nam poinformować, że do naszego zespołu dołączył Pan Mecenas Kamil Śledź. Jako główne obszary swojego zainteresowania wskazuje prawo cywilne, zarówno materialne, …
W dniu 08.09.2022 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie w sprawach połączonych C-80/21 do C-82/21 …
Miło nam poinformować, że do zespołu naszej Kancelarii dołączył nowy radca prawny– mec. Maciej Rączkowski. Mecenas Maciej Rączkowski z pozytywnym wynikiem …
W ostatnim czasie w przekazie medialnym banki coraz częściej wzbudzają wśród kredytobiorców obawy co do tego, że w przyszłości hipotetycznie będą mogły …
Jeśli chodzi o prowadzenie spraw dotyczących roszczeń wynikających z umów kredytów waloryzowanych do CHF, działania Kancelarii koncentrują się nie tylko na prowadzeniu …
Gorąco zachęcamy do wysłuchania wywiadu z r.pr. Maciejem Dujką. Mecenas omawiał m.in. kwestię ugód proponowanych frankowiczom przez PKO BP, znaczenie wyroku TSUE z 2 …
Nasza codzienna praca jest dla nas przede wszystkim źródłem dużej satysfakcji. Oczywiście, bardzo cieszy nas to, że nasz wysiłek i zaangażowanie są …
W dniu 7 maja 2021 r. Sąd Najwyższy – na skutek wniosku Rzecznika Finansowego – podjął uchwałę w składzie 7 sędziów, której …
Przedawnienie roszczeń kredytobiorcy o zwrot świadczenia nienależnego oraz początek biegu terminu przedawnienia w świetle zasady skuteczności prawa Unii Europejskiej oraz konieczności zapewnienia …
Miło nam poinformować, że r.pr. Miłosz Filip gościł na antenie Radia Nowy Świat. W audycji „Radca radzi” odpowiedział na jedno z pytań …
W dniu 16.02.2021 r. Sąd Najwyższy w składzie 3 sędziów Izby Cywilnej w sprawie III CZP 11/20 wydał uchwałę, zgodnie z którą …
Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów walutowych. Już …
Formułując roszczenia w pozwach w sprawach dotyczących kredytów walutowych kredytobiorcy niejednokrotnie zastanawiają się czy istnieje możliwość uzyskania rozstrzygnięcia z jednej strony ustalającego …
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych budzi w ostatnim czasie spore kontrowersje. Opinia publiczna ma również podzielone zdanie co do …
Wiele osób miało do czynienia z różnego rodzaju działaniami windykacyjnymi. Trzeba mieć jednak na względzie, że prowadzenie działań windykacyjnych mających charakter uporczywego …
Kredytobiorcy występując przeciwko bankom z powództwem o ustalenie nieważności umowy oraz o zasądzenie świadczenia nienależnego niejednokrotnie zastanawiają się w jaki sposób winno …
Kancelaria Radców Prawnych Korzybski Wojciński Kozłowska Sp. j. to zespół ludzi z pasją, kompetencjami i dużym doświadczeniem. Kancelaria jest sprofilowana na świadczenie …
Kancelaria Radców Prawnych Korzybski Wojciński Kozłowska Sp. j. to zespół ludzi z pasją, kompetencjami i dużym doświadczeniem. Kancelaria jest sprofilowana na świadczenie …
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wywiadu z radcą prawnym Marcinem Wojcińskim w programie Dzień Dobry TVN. Tym razem poruszamy temat „Czy oczka wodne pomogą …
Zawieszenie obowiązku płatności rat kredytu frankowego na czas trwania procesu o ustalenie nieważności umowy i zwrot świadczenia nienależnego jest jak najbardziej możliwe. …
Kredytobiorcy, którzy występują przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytów waloryzowanych do CHF niejednokrotnie obawiają się negatywnych konsekwencji. W ostatnim czasie banki próbują …
Szpitale w Polsce zakazały odwiedzin w związku z epidemią COVID-19. Zakaz odwiedzin jest również rozciągany na tzw. porody rodzinne, czyli porody, w …
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wywiadu z radcą prawnym Marcinem Wojcińskim w programie Dzień Dobry TVN. Tym razem poruszamy temat jak cieszyć się …
Na skutek wprowadzenia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. (Dz. …
Z uwagi na pandemię wirusa COVID-19 aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza na świecie pozostaje trudna. Wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych ograniczyć swą działalność, a nawet …
Pandemia koronawirusa wpłynie na gospodarkę. Widać to również na rynku walutowym. W czasach niepewności złotówka traci na wartości w porównaniu z innymi …
Refundacja okularów korekcyjnych należy do powinności każdego pracodawcy, którego pracownicy spędzają co najmniej 4 godzinny dziennie na wypełnianiu swoich obowiązków przed monitorem …
Instytucja całkowitego lub prawie całkowitego oddłużenia osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej staje się w Polsce coraz popularniejsza. W 2016 roku do sądów …
W dniu 4 lipca 2019 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacją zmieniono prawie …
W dniu 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w sprawie C‑260/18 wyrok, na który oczekiwały tysiące osób, które przed …
Wśród społeczeństwa w dalszym ciągu panuje przekonanie, że pomoc prawna to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla osób majętnych. Nic bardziej mylnego – każdy …
Emerytury dla kobiet z rocznika 1953 niezgodne z Konstytucją – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do ustalenia większej emerytury Trybunał Konstytucyjny 6 …
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyraził kluczową opinię, która jest bardzo korzystna dla frankowiczów. Rzecznik generalny odpowiedział na pytania prejudycjalne Sądu …
Wiele osób zastanawia się, dlaczego zastrzeżenie marki firmowej jest takie ważne. Wprawdzie prawo samo w sobie zapewnia taką ochronę przedsiębiorcom, jednak jest …
Spadkodawca może w dowolny sposób rozrządzić swoim majątkiem sporządzając testament. Nie zawsze jednak jego ostatnia wola uwzględnia interesy najbliższej rodziny. Zdarzają się …
Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny w 2017 r., liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła ogółem 88 330 …
Wobec faktu, iż w ostatnich latach frank szwajcarski znacznie podrożał, pojawia się pytanie o możliwość uchylenia się od zapisów umowy kredytowej zaciągniętej …