Kancelaria Radców Prawnych

Aktualności

Kredytobiorcy, którzy występują przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytów waloryzowanych

Kredytobiorcy, którzy występują przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytów waloryzowanych do CHF niejednokrotnie obawiają się negatywnych konsekwencji.  W ostatnim czasie banki próbują bowiem wywrzeć na kredytobiorcach presję, aby ci zrezygnowali z występowania z pozwami o unieważnienie umów kredytowych, grożąc wystąpieniem przeciwko nim z powództwem o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.

Niemniej jednak, Rzecznik Finansowy staje w obronie kredytobiorców. Wedle niego brak jest jakikolwiek podstaw prawnych do żądania przez banki jakiegokolwiek wynagrodzenia za  tzw. bezumowne korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytu. Jak wskazuje Rzecznik Finansowy: „Działanie banku należy ocenić jednoznacznie negatywnie. W mojej ocenie oraz moich ekspertów, roszczenia stawiane przez bank nie odnajdują żadnej podstawy prawnej. Nie dostrzegamy jej w prawie krajowym, jak i unijnym”.

Interwencja Rzecznika Finansowego związana jest ze złożeniem przez Raiffeisen Bank International AG pozwu przeciwko kredytobiorcom  o wynagrodzenie za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu. Skutkiem tego Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG wobec stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych , które polegają na kierowaniu w stosunku do kredytobiorców roszczeń o zapłatę tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu.

Więcej informacji można znaleźć na:

https://www.rf.gov.pl/sprawy-biezace/Rzecznik_Finansowy_pozwal_Raiffeisen_Bank_International__23214?fbclid=IwAR13CafLV6WoqHBoAcGtsNWk44330S7lpDbCaw0FbxezCDfIgtGybOF48VY

Możliwość komentowania Kredytobiorcy, którzy występują przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytów waloryzowanych została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!