Kredytobiorcy, którzy występują przeciwko bankom o unieważnienie umów kredytów waloryzowanych do CHF niejednokrotnie obawiają się negatywnych konsekwencji. W ostatnim czasie banki próbują bowiem wywrzeć na kredytobiorcach presję, aby ci zrezygnowali z występowania z pozwami o unieważnienie umów kredytowych, grożąc wystąpieniem przeciwko nim z powództwem o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.
Niemniej jednak, Rzecznik Finansowy staje w obronie kredytobiorców. Wedle niego brak jest jakikolwiek podstaw prawnych do żądania przez banki jakiegokolwiek wynagrodzenia za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytu. Jak wskazuje Rzecznik Finansowy: „Działanie banku należy ocenić jednoznacznie negatywnie. W mojej ocenie oraz moich ekspertów, roszczenia stawiane przez bank nie odnajdują żadnej podstawy prawnej. Nie dostrzegamy jej w prawie krajowym, jak i unijnym”.
Interwencja Rzecznika Finansowego związana jest ze złożeniem przez Raiffeisen Bank International AG pozwu przeciwko kredytobiorcom o wynagrodzenie za tzw. bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu. Skutkiem tego Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG wobec stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych , które polegają na kierowaniu w stosunku do kredytobiorców roszczeń o zapłatę tzw. wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu.
Więcej informacji można znaleźć na: