Kancelaria Radców Prawnych

sprawy frankowe
Aktualności

Dobra wiadomość dla frankowiczów – proces będzie szybszy, a sposób rekompensaty zgodny z wolą konsumenta

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyraził kluczową opinię, która jest bardzo korzystna dla frankowiczów.

Rzecznik generalny odpowiedział na pytania prejudycjalne Sądu Okręgowego w Warszawie. W swojej opinii podkreślił, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala, aby polski sąd mógł samodzielnie uzupełnić luki w umowie kredytowej powstałe wskutek uznania klauzuli abuzywnej za nieważną. Wobec tego, co do zasady, do jurysdykcji sądów pozostanie uznanie czy dana umowa zawiera klauzulę abuzywną.

Jednak sądy nie będą już mogły (poza wyjątkami) szukać nowego rozwiązania w miejsce nieważnej klauzuli. Uprości to i przyspieszy proces przed polskimi sądami. Co najważniejsze – konsument wytaczając powództwo będzie mógł przewidzieć wynik sporu. To od woli konsumenta będzie zależało czy umowa ma zostać uznana za nieważną czy też ma nadal trwać. Ustalenie najlepszego dla konsumenta wariantu ma odbywać się na moment wydania wyroku.

Konkludując, tylko za zgodą konsumenta sądy będą mogły zastąpić nieuczciwą klauzulę innym rozwiązaniem.

Opinia rzecznika nie jest wiążąca dla sądów, jednak jest bardzo duża szansa, że wyrok TSUE będzie zgodny z prezentowaną opinią.

 

Jeżeli interesuje Cię temat kredytów frankowych, zajrzyj również na stronę: https://radcowie-prawni.waw.pl/services/kredyty-frankowe-pozew-przewalutowanie/

Możliwość komentowania Dobra wiadomość dla frankowiczów – proces będzie szybszy, a sposób rekompensaty zgodny z wolą konsumenta została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!