Kancelaria Radców Prawnych

2023 podsumowanie
Aktualności

Podsumowanie wyników uzyskanych przez Kancelarię w 2023 roku

Rok 2023 był niezwykle pracowity zarówno dla naszej Kancelarii, jak i sądów powszechnych, zmagających się z falą pozwów w sprawach frankowych. Ilość spraw, z jakimi Kancelarii przychodzi się mierzyć zwiększa się stale w miarę coraz to korzystniejszego dla konsumentów orzecznictwa, w tym wyroków TSUE. Również nadal mało korzystne warunki ugód proponowanych przez banki przyczyniły się w 2023 roku do zwiększenia ilości postępowań sądowych.

I tak, w 2023 roku Kancelaria uzyskała aż ok. 400 korzystnych wyroków sądów I instancji oraz ok. 50 korzystnych wyroków sądów II instancji. Wśród wszystkich uzyskanych wyroków najwięcej dotyczyło mBanku S.A. oraz Millennium S.A. (są bankami posiadającymi największe portfele kredytów z udziałem waluty obcej), a także Raiffeisen International AG oraz PKO BP S.A.

Jeśli chodzi o tempo orzekania, to wśród sądów powszechnych sądy okręgowe w mniejszych miastach orzekały sprawnie, natomiast najwolniejszy okazał się Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII Wydział Cywilny, który pozostaje niezwykle obciążony z powodu liczby rozpoznawanych spraw.

W 2023 roku uzyskaliśmy w pozwach indywidualnych p-ko Bankowi Millennium S.A. wytoczonych przez członków pozwu grupowego trzy korzystne wyroki sądów I instancji, co wskazuje iż indywidualne dochodzenie roszczeń przez uczestników pozwu grupowego jest dopuszczalne.

Liczymy, że kolejny 2024 rok przyniesie dla naszych Klientów jeszcze więcej sukcesów.

Możliwość komentowania Podsumowanie wyników uzyskanych przez Kancelarię w 2023 roku została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!