Kancelaria Radców Prawnych

wyrok w sprawie umowy frankowej
Aktualności

Sąd Apelacyjny w Warszawie zaczyna udzielać zabezpieczeń roszczeń w sprawach frankowych!

Dotychczas udzielanie zabezpieczeń roszczeń w sprawach kredytów waloryzowanych do CHF poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania stanowiło domenę wyłącznie XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie – tzw. wydziału frankowego (w którym wedle stanu na 04.03.2023 r. jedynie 5 z 28 sędziów nie udziela zabezpieczeń).

Z praktyki Kancelarii wynika, że coraz więcej sądów powszechnych w całej Polsce, w tym również sądy apelacyjne, aprobuje skonstruowaną przez Kancelarię linię argumentacyjną, zgodnie z którą kredytobiorca – wbrew klasycznemu rozumieniu tego pojęcia – dysponuje interesem prawnym w złożeniu wniosku o wstrzymanie spłaty rat na czas trwania procesu.

Ostatnio do takiego grona sądów dołączył Sąd Apelacyjny w Warszawie, który dotychczas nie udzielał w ogóle zabezpieczeń roszczeń w sprawach frankowych. Poniżej prezentujemy dwa korzystne dla Klientów Kancelarii postanowienia wydane w sprawach toczących się przed tym sądem tj. :

  • postanowienie z dnia 06.12.2022 r. (V ACa 1713/22, SSO del. Piotr Bednarczyk) w sprawie p-ko Getin Noble Bank S.A. (sprawę prowadzi r.pr. Marcin Wojciński)
  • postanowienie z dnia 24.01.2023 r. (VI ACa 1538/22, SSA Malgorzata Kuracka) w sprawie p-ko mBank SA (sprawę prowadzi r.pr. Miłosz Filip)

Powyższe ukazuje, iż trendy orzecznicze zaczynają się zmieniać nie tylko w sądach okręgowych.

Pozostaje nam wyrażać nadzieję, że z czasem tendencja orzecznicza w zakresie zabezpieczania roszczeń w sprawach frankowych ulegnie zmianie, a uzyskanie wstrzymania obowiązku spłat kredytu na czas trwania postępowanie stanie się codziennością w całej Polsce.

Możliwość komentowania Sąd Apelacyjny w Warszawie zaczyna udzielać zabezpieczeń roszczeń w sprawach frankowych! została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!