Kancelaria Radców Prawnych

Aktualności

Koronawirus a kredyty frankowe – wysokość rat pójdzie w górę

Pandemia koronawirusa wpłynie na gospodarkę. Widać to również na rynku walutowym. W czasach niepewności złotówka traci na wartości w porównaniu z innymi walutami. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jak w dłuższej perspektywie koronawirus może przełożyć się na sytuację frankowiczów.

Rata kredytu frankowego w czasach koronawirusa

Aby uzmysłowić sobie, jak duży wpływ może mieć koronawirus na portfele frankowiczów, wystarczy prześledzić wykres kursu CHF w ostatnich tygodniach. W dniu potwierdzenia pierwszego zachorowania na COVID-19 w Polsce (04.03), frank kosztował 4,03 zł. Dwa tygodnie później liczba osób chorych przekracza już 300, a kurs szwajcarskiej waluty szybuje, osiągając 4,34 (stan na 19.03). Jeśli kurs będzie rósł w takim tempie, cena franka w ciągu kolejnego miesiąca przekroczy 5 zł.

Wyższy kurs szwajcarskiej waluty przekłada się to w oczywisty sposób na wysokość rat spłacanych przez frankowiczów. Przewiduje się, że mogą być one najwyższe od czasu zaciągnięcia kredytu. Wzrost kursu franka wpływa również na wysokość całego zadłużenia, które w perspektywie lat może być większe nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wakacje kredytowe – czy to realna pomoc dla frankowiczów?

Wprowadzenie tzw. wakacji kredytowych ma dotyczyć wszystkich zobowiązań, w tym przede wszystkim kredytów mieszkaniowych. Pamiętajmy jednak, że spłacanie rat będziemy mogli zawiesić maksymalnie na okres 3 miesięcy (być może zostanie wydłużony do pół roku). Aby skorzystać z tej możliwości trzeba będzie jednak wykazać, że zawieszenie spłaty kredytu ma związek z problemami finansowymi wynikającymi z epidemii. Czy to rozwiązanie pomoże frankowiczom? Biorąc pod uwagę szybki wzrost kursu CHF, może się okazać, że wysokość rat spłacanych po epidemii będzie jeszcze wyższa niż obecnie. Rozsądnym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się wprowadzenie mechanizmów, które mogłyby uchronić osoby posiadające kredyty we frankach przed wzrostem kursu CHF. Na razie w mediach nie pojawiają się żadne doniesienia, by kredytobiorcy mogli liczyć na specjalne rozwiązania w tym zakresie.

Możliwość komentowania Koronawirus a kredyty frankowe – wysokość rat pójdzie w górę została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!