Kancelaria Radców Prawnych

wyrok w sprawie umowy frankowej
Aktualności

Kolejny sądny dzień dla banków. Aż 2 przełomowe wyroki TSUE wydane 15 czerwca 2023 r.

W dniu 15.06.2023 r. TSUE wydał aż 2 przełomowe dla frankowiczów wyroki!

W sprawie C-520/21, Trybunał pozbawił banki prawa do żądania od konsumentów jakiejkolwiek rekompensaty (w tym najpowszechniejszego wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału) w razie unieważnienia umowy kredytu przez sąd. Tym samym TSUE ostatecznie uciął funkcjonujące w ostatnich latach spekulacje, mające na celu powstrzymać kredytobiorców przed dochodzeniem swoich praw w sądzie. Trybunał stwierdził także, że w prawie Unii nie ma przepisu, który uniemożliwiałby konsumentom dochodzenie rekompensaty od banków, zastrzegając jednak aby sąd krajowy badał, czy są one zgodne z unijną zasadą proporcjonalności. Tym samym ostateczna decyzja w tej materii należy do sądów polskich.

Z kolei w sprawie C‑287/22, TSUE zobligował polskie sądy do wstrzymywania płatności rat kredytów indeksowanych/denominowanych. Pod warunkiem jednak, że kredytobiorca spłacił już kwotę kredytu otrzymaną od banku.

Możliwość komentowania Kolejny sądny dzień dla banków. Aż 2 przełomowe wyroki TSUE wydane 15 czerwca 2023 r. została wyłączona
Skontaktuj się z nami!Umów się z radcą prawnym na rozmowę!