Jeśli chodzi o prowadzenie spraw dotyczących roszczeń wynikających z umów kredytów waloryzowanych do CHF, działania Kancelarii koncentrują się nie tylko na prowadzeniu postępowań sądowych, lecz również na analizie aktualnego orzecznictwa oraz prowadzeniu statystyk. I tak, z informacji Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie uzyskanych w trybie dostępu do informacji publicznej wynika, że od momentu utworzenia tzw. Wydziału Frankowego (XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie) do dnia 19.04.2022 r. tj. w okresie ok. 12 miesięcy zapadło 1135 wyroków, w tym 1123 wyroki uwzględniające powództwo w całości albo w części oraz jedynie 12 wyroków oddalających powództwo. Oznacza to, iż do chwili obecnej wydano aż 98,94% orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców.
We wskazanym okresie najwięcej wyroków – bo aż 131 – wydała SSR del. Edyta Sornat-Unisk.
Na marginesie należy wskazać, że:
- do dnia 6 grudnia 2021 r. tj. w okresie 8 miesięcy zapadło 407 wyroków, w tym 400 wyroków uwzględniających powództwo w całości albo w części oraz jedynie 7 wyroków oddalające powództwo, co stanowiło aż 98,28% orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców.
- do dnia 19 sierpnia 2021 r. tj. w okresie 4,5 miesiąca zapadły jedynie 124 wyroki, w tym 120 wyroków uwzględniających powództwo w całości albo w części oraz jedynie 4 wyroki oddalające powództwo, co stanowiło 96,77% orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców.
Prezentowane statystyki dają podstawę do wnioskowania, że nie tylko rozstrzyganie sporów w Wydziale Frankowym nabiera tempa, ale również, że stale zwiększa się udział wyroków korzystnych w ogólnej liczbie zapadłych rozstrzygnięć.
Powyższe dobitnie ukazuje pozytywną tendencję orzeczniczą w sprawach dotyczących kredytów frankowych i rokuje pomyślnie na uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia Sądu. Przy tym, co istotne XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie – w przeciwieństwie do niektórych innych Sądów – nie zaprzestał wydawania merytorycznych rozstrzygnięć w oczekiwaniu na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie III CZP 11/21 . Czynności procesowe są podejmowane przez sędziów Wydziału Frankowego na bieżąco i mają za zadanie usprawnienie rozpoznawania tego typu spraw.
W załączeniu prezentujemy zestawienie orzeczeń XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie.
Kolejne statystyki opublikujemy już za kilka miesięcy.
Autor: Miłosz Filip, radca prawny.